Kompanie vévody burgundského je připravena k boji (Foto: Rudolf Berger)
III. dějství Bitevního zápolení se zúčastní také Římský král a Vévoda Burgundský Maxmilián se svým vojskem a jeho spojenci! Burgunďané budou hájit jeho Landshutské dědictví v Bitvě u Schönbergu.
Ve znamení svatoondřejského kříže!
Dovolte nám krátké představení Jsme skupina reenactorů, kteří ztvárňují jednu z bojových jednotek burgundského vévody Karla Smělého z období tzv. Burgundských válek (1474–1477). Oficiální rok vzniku je sporný, protože Burgunďany několik jednotlivců znázorňovalo od prvního ročníku historické akce Bitva Budyně, který se konal v roce 2011. Od roku 2017 se již dá mluvit o organizované skupině lidí, jejímž cílem je co nejvěrnější rekonstrukce jednotky burgundské armády. Na akcích tvoříme většinou přirozeného protivníka švýcarskému Praporci Rattenschwanz (viz Spolky pod lupou > Fähnlein Rattenschwanz 1476) Na rozdíl od „Švýcarů“ představujeme jednotku profesionálních vojáků, součást jedné z vévodových pravidelných kompanií, které vybudoval a financoval za účelem zřízení stálého vojska. Prozatím tvoříme pěchotu soustředěnou kolem čtyř šlechticů, kteří velí celému burgundskému šiku, z nichž je Filip de Gris naším kapitánem a nejvyšším velitelem. Na rozdíl od dobových událostí jsme Praporci Rattenschwanz důstojným soupeřem a v neskriptovaných potyčkách a bitvách není nikdy předem jasné, kdo zvítězí. Pokud náhodou prohráváme, alespoň u toho vypadáme mnohem lépe než naši soupeři.
V minulém roce jsme začali trénovat i pikenýrský způsob boje, který se Burgunďané snažili převzít právě od vojáků Švýcarského spříseženství. Covidová doba nám zatím zabránila včlenit do svého středu i jednotku anglických lučištníků kteří, dle dobových záznamů, tvořili velkou část žoldnéřů v armádě vévody Karla. Do budoucna bychom rádi své řady rozšířili o skupinu dělostřelců, jelikož se burgundská armáda vyznačovala velkým počtem děl, ačkoli výhody jejich polního nasazení nebyly v té době ještě plně pochopeny. Na bojišti jsme snadno rozpoznatelní díky velkým červeným svatoondřejským křížům, které nosíme přes zbroj.
Velitelé Kompanie vévody burgundského před bitvou (Foto: Blanka Tlustá)
Kromě rekonstrukce vojenských záležitostí dbáme také na reprezentativní civilní zevnějšek, což zejména u burgundských šlechticů znamená velmi opulentní oděvy a výbavu. A to jak u pánů, tak i u dámské části naší skupiny, která je nejen krásná, ale i zručná v předvádění dobových řemesel, například tkalcovství, krejčovství a dalších rukodělných činností. Jsme otevřeni přijímání nových členů, takže pokud máte zájem o druhou polovinu 15. století a chuť ztvárňovat armádu, která byla nejbohatší, nejlépe vybavená a na hlavu poražená od Švýcarských vidláků, neváhejte se k nám přidat. Naším heslem je „Ať děláš cokoli, důležité je u toho dobře vypadat!“
Facebookové stránky projektu: https://www.facebook.com/BurgogneCompagnie
Zdroj článku: https://www.militaryhistory.eu/5629-2/
Comments