
Na Libušíně se bude se hrát Knattleikr: vikingská míčová hra!
O této hře se zmiňují islandské ságy. (zejména Grettis saga, Gísla sága, Egils sága a Eyrbyggja sága) Po hledání pravidel ať už historických tak upravených od různých re-enactorů, jsme se rozhodli vytvořit pravidla vlastní. Po mnoha hrách kdy jsme zkoušeli to či ono jsme ucelili ty prvky, aby hra byla zábavná a vyrovnaná.
Velikost hřiště: Místo branek jsou na protilehlých stranách Háčka (jako v ragby ale menší), nebo štíty pověšené na kůlu. Hřiště nemá pevné hranice. Háčka jsou umístěné na delší straně zpravidla 40 metrů od sebe, ale velikost není podstatná. Hrají proti sobě dva týmy po šesti lidech. Jejich vybavení tvoří netopýr (trojúhelníková pálka). Každý hráč je spárován s jedním protihráčem. Tohoto hráče může jakkoli zastavit, lidově řečeno faulovat. Můžete ho držet, brát mu míček i pálku, tu nesmí mít u sebe, ale pouze jí vytrhnout a odhodit. Jakmile hráč nemá pálku, nesmí pokračovat ve hře dokud jí opět nebude držet. Pokud držel míček, musí ho pustit.
K ostatním hráčům se musíme chovat dle etikety moderního sportu jako například ve fotbale.
Hráči se snaží skórovat tak, že míček musí proletět horní polovinou háčka ze směru od středu hřiště(nebo trefit štít) a to pouze po úderu pálky. Hraje se i za háčky. S míčem se nesmí pohybovat (jsou povoleny jakoby 3 manipulační kroky) Míček si smí hráči přihrávat, ale pouze jak v ragby, to znamená zpět nebo do boku, nikdy dopředu. Dopředu lze míč dostat jen úderem přes pálku.
Jako míč byl uváděn i dřevěný míček ale ten je úplně nevhodný a velice nebezpečný. Osvědčil se kriketový míček (je kožený tudíž historicky přijatelný). V tělocvičně ovšem hráváme s míčkem namotaným z lan.
Kontaktní osoba pro registrace účasti na Knattleikru:
Dan Troll Juríček, skupina Krohis , +420 736 296 224
Comments